بسم الله الرحمن الرحیم

برای انتقال پیام اسلام با دیوار رسانه‌های غرب روبه‌رو هستیم | حمیدرضا مقدم فر در همایش من و نامه رهبر

همایش «من و نامه رهبری به جوانان آمریکای شمالی و اروپا» به همت کانون اندیشه جوان و دفتر مطالعات دعوت اسلامی واحد جهاد علمی بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع) به مناسبت روز جوان در دانشگاه امام صادق(ع) عصر روز گذشته برگزار شد.

حمیدرضا مقدم‌فر عضو مجمع جهانی بیداری اسلامی با ابزار امیدواری از اینکه این نامه حرکت و جنبشی آغاز کند، گفت: نخست اینکه این نامه و پیام دیپلماسی فطرت نام دارد و این نام خیلی با مسماست. درست است که این نامه خطابش به عموم جوانان آمریکا و اروپا است اما در واقع پیامی برای همه جوانان جوان، مبتکرانه،‌هوشمندان، موقع شناسانه،‌ اثرگذار با آثار کوتاه مدت تا بلند مدت است. رویکرد اصلی نامه دعوت است آن هم نه مستقیم دعوت به اسلام بلکه دعوت به حقیقت، مطالعه، تعمق و شناخت اسلام است.

وی در ادامه افزود: رویکرد دوم نامه تعامل و ارتباط از نوع فکری و اندیشه‌ای نه سیاسی و اقتصادی و … است. روح این نامه تهاجمی است، ابتکار در شیوه نگارش این پیام خاص است ما همیشه طی این سی و اندی سال با دیواری برای انتقال پیام اسلام از سوی غرب روبه رو بودیم و این دیوار را رسانه‌های جبهه سلطه ایجاد کردند بنابراین برای نخستین بار پیام در مسیری قرار می‌گیرد که دیواری به دور آن نیست یعنی اینجا دیگر پیام تحویل رسانه‌های رایج دنیا نمی‌شود بلکه به فضایی می‌رود که بدون دیوار است و اینجا محکوم هستند که پیام را ببینند و بشنوند.

مقدم‌فر اظهار داشت: پس از بیداری اسلامی در جهان دو حرکت در دو ساحت متفاوت دنبال شده است، نخست اسلام‌هراسی به عنوان پوسته و دوم اسلام‌سازی و دین‌سازی به عنوان هسته. بنابراین معرفی اسلام به عنوان دشمن اصلی در دستور کار غرب قرار گرفت و رسانه‌ها همواره این امر را تبلیغ و ترویج می‌کردند. نامه رهبری کاملاً یک دعوت آزاد است.

حمیدرضا مقدم فر در همایش من و نامه رهبر

حمیدرضا مقدم فر در همایش من و نامه رهبر

عضو مجمع جهانی بیداری اسلامی با اشاره به اینکه این پیام فرصتی را برای اسلام شناسی و دیالوگ با غرب بین قشر جوان و نخبه ایجاد کرد، افزود: بهانه حمله به اسلام حرکت‌های تروریستی و کشتارهای ددمنشانه داعشی‌ها در منطقه خاورمیانه از سوی غرب مطرح شد، اینها بهانه قرار گرفت و یک جو سنگینی ایجاد شد حال در این فضای سنگین و با بهانه‌ای که گفتم یک رهبر دینی و سیاسی آن هم در جمهوری اسلامی گفتمانی را آغاز و پیامی را صادر می‌کند که کاملاً متفاوت با تصویر بازنمایی شده از اسلام توسط نظام سلطه است. برای اولین بار یک رهبر به جای مقامات سیاسی جوانان یک منطقه را مورد خطاب قرار می‌دهد.

این فعال رسانه با تصدیق اینکه درباره نامه امام قصور شد و محتوای فلسفی آن تبیین نشد، توضیح داد: این تجربه برای ما محفوظ است و باید بر نامه رهبری کار کنیم. نگرانی که آقای رشاد داشتند به جا هست ولی باید بگویم که اتفاقا به خاطر روش مقام معظم رهبری در همین چهار ماه نامه مهجور نماند و حرکت‌های بزرگی در بخشی از دنیا که پیام را دریافت و فهم کردند، رخ داده است. ما بیشتر به جای نامه و توزیع آن در غرب باید قصور جوان ایرانی را در این باره صحبت کنیم، بحمدالله امروز شرح اجمالی پیام به صورت کتاب منتشر و در نمایشگاه کتاب تهران هم عرضه شد. اینجا باید بررسی کنیم که جوانان در این مناسبت روز جوان چه تکلیفی در برابر نامه رهبری دارند؟

مقدم‌فر با اشاره به اینکه این نامه یک حرکت با تفکر ژرف و تکنیکی است، توضیح داد: یک بخشی از جوانان هستند که متوجه شناساندن پیام رهبری هستند، برای شناساندن نخست باید به تأیید رهبری رجوع به قرآن کریم با ترجمه‌های مناسب کنیم،‌ دوم معارف قرآنی به پیام‌های کوتاه تبدیل شود و این هم جای کار دارد، به سنت و سیره پیامبر (ص) رجوع کنیم ما بیش از ۳۵۰۰ متن ترجمه شده به زبان انگلیسی در این رابطه البته اینها به روز نیستند و پرسش‌های جوان امروزی غرب را نیز پاسخ نمی‌دهد لذا باید تولید کرد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *